Nödlandare från Tyskland

Klicka på respektive länk för mer information om individuell nödlandare.

1939

LÄNK DATUM FLYGPLANSTYP LANDNINGSPLATS
1939-02-26 Do 18 Högby (Öland)
  1939-09-22 He 60 Kåseberga (Ystad)
  1939-10-09 ? ?

1940

LÄNK DATUM FLYGPLANSTYP LANDNINGSPLATS
1940-04-14 Ju 52/3m g4e Siverbo (Grebbestad)
1940-04-14 Ju 52/3m g3a Samneröd (Uddevalla)
1940-04-14 Ju 52/3m Mariestad
1940-04-16 Ju 52/3m g3e Grums
1940-04-17 Ju 52/3m g4e Arbrå (Vallsta)
  1940-04-20 He 111 Mölndal
1940-04-21 He 111P-1 Mästermyr (Gotland)
1940-04-21 He 111P-2 När (Gotland)
1940-04-21 He 111P-2 Bremnäs (Kungälv)
  1940-04-21 ? Vänern (Trollhättan)
1940-05-04 Fi 156C-1 Katterjaure
1940-05-06 He 59C Kullen
  1940-05-09 Ju 52/3m Bräckö (Tollstorp)
1940-05-15 He 111H-3 Sitasjaure
  1940-05-17 He 59C Nidingarna
  1940-05-22 ? Riksgränsen
1940-05-24 Bf 110D-0 Upmasjaure
1940-05-27 Ju 52/3m Vaulatjåkko
1940-05-29 He 111H-3 Skjomen (Norge)
1940-06-02 Ju 87R Abisko
1940-06-02 Ju 52/3m Riksgränsen
1940-06-03 He 111H-2 Gäddede (Frostviken)
  1940-06-06 Ju 52/3m Strömstad (Hogdal)
1940-07-06 Do 17P Nederkalix (Sangis)
  1940-07-28 He 115 Nordsjön
  1940-08-13 Do 17P havet
1940-10-08 Fw 58C Ljungbyhed, F5
  1940-10-18 ? Landskrona
1940-10-24 Bf 109E-3 Karlstad

1941

LÄNK DATUM FLYGPLANSTYP LANDNINGSPLATS
1941-06-29 Ju 88A-5 Östersjön
1941-07-13 Do 17P Myckle (Skellefteå)
  1941-07-14 Ju 52/3m Öresund (St.Heddinge)
  1941-08-06 He 111 Bromma (Stockholm)
  1941-08-10 Hs 126 Bromma (Stockholm)
  1941-09-01 Bf 110E-1 Pajala
1941-09-01 Bf 110E-1 Tärendö
1941-10-08 Ju 52/3m Äppelbo (Vansbro)
  1941-10-13 Ju 88A-1 Rockneby (Kalmar)
  1941-10-27 Ar 66C Bulltofta, F10
  1941-10-28 BV 138A-04 Ven (Öresund)
  1941-11-02 Ju 52/3m Årjäng (Blomskog)
  1941-11-18 Fw 58C Saxtorp (Landskrona)
  1941-12-13 Ju 52/3m Vasara (Gällivare)
  1941-12-16 BV 138C-1 havet
  1941-12-21 He 115 Hirtshals
  1941-12-21 Ju W.34 Gislöv (Trelleborg)

1942

LÄNK DATUM FLYGPLANSTYP LANDNINGSPLATS
  1942-02-24 Bf 109E-4/B Bällvik (Dorotea)
  1942-03-03 Fw 58 Torröjen (Överäng)
  1942-03-29 Ar 96 Trollhättan
  1942-04-01 Ju 52/3m Boden
  1942-05-29 Ju 52/3m Bulltofta (Malmö)
  1942-07-07 Do 217E-4 havet
  1942-07-21 Fi 156D-1/Trop Aspnäs (Arjeplog)
  1942-08-22 BV 138C-1 Skagerack
1942-08-28 Ju 88A-4 Jänkisjärvi
  1942-10-12 BV 138C-1 havet

1943

LÄNK DATUM FLYGPLANSTYP LANDNINGSPLATS
1943-02-11 Ar 196A-3 Sund (Hanö)
  1943-02-24 Ju 52/3m g4e Rönnberget (Lekvattnet)
  1943-03-14 BV 138C-1 Köpenhamn (Danmark)
1943-07-19 Ju 52/3m Rommehed
  1943-08-24 Bf 109G-6 Glimåkra (Hässleholm)
  1943-09-29 Ju 88A-4 Kahlberg
  1943-10-01 Ju W.34 Sjöbo
1943-10-09 Bf 109F-2 Kristianstad
  1943-10-09 Bf 109F-4 Dansjö (Alvestad)
  1943-11-18 Bf 109T-2 Skagerack
  1943-12-07 Ju 52/3m Bromma (Stockholm)

1944

LÄNK DATUM FLYGPLANSTYP LANDNINGSPLATS
  1944-01-07 ? Djupekås
  1944-01-22 Ju 88A-12 havet
  1944-02-22 Bf 109T-2 Skagerack
  1944-02-26 Ju 88A-17 Östersjön
  1944-03-08 Ar 196A-5 Höganäs (Kullen)
  1944-04-11 Me 410B-1/U4 Sövde
  1944-04-28 Bü 181C-1 Kalmar
  1944-05-13 Me 210 ? Ystad
1944-07-06 He 111G-3 Viken
  1944-08-30 Ju 88G-1 Östersjön
  1944-08-30 Ar 96B-1 Löderup (Ystad)
  1944-09-01 Ar 96B-1 Väröbacka (Varberg)
  1944-09-21 Ar 95A-5 Vaxholm (Stockholm)
  1944-09-21 Ar 95A-5 Grönskär (Sandhamn)
  1944-09-22 Ar 95A-5 Ingarö
  1944-10-01 Fokker CV-E Alva (Gotland)
  1944-10-01 He 50E Alva (Gotland)
1944-10-05 Macchi MC 202 Tomelilla
1944-10-06 Ju 88G-1 Bulltofta, F10
  1944-10-06 Me 210 ? Trelleborg
  1944-10-08 Hs 126B-1 Herrvik (Gotland)
  1944-10-13 Fokker CV-E Upplanda (Vetlanda)
  1944-10-17 Ju 88C-6 Virkvarn (Oskarshamn)
  1944-10-30 Ju W.34 Vombsjön (Sövdeborg)
  1944-10-31 Do 24T-3 Hällevik (Sölvesborg)
1944-11-15 Bf 109G-2 Stordalen (Abisko)
1944-11-15 Bf 109G-2 Kutjaure (Akka)
  1944-11-29 Fw 200A-0 Måkläppen (Falsterbo)
  1944-12-09 Bü 181B-1 Trelleborg
  1944-12-10 He 111H-16 havet

1945

LÄNK DATUM FLYGPLANSTYP LANDNINGSPLATS
  1945-01-03 He 111H-22 Björköby (Vetlanda)
  1945-02-03 Fw 190F-8/R1 Bulltofta, F10
  1945-02-23 Ju 188A-3 Offerdal
  1945-03-20 ? havet
  1945-03-20 Fi 156 Jämjö (Karlskrona)
  1945-03-24 Bü 181C-1 Bulltofta, F10
  1945-03-25 BV 138C-1 Femlingen (Växjö)
  1945-04-04 Bf 108B-1 Limhamn
  1945-04-04 Fi 156C Kabusa (Ystad)
  1945-04-04 Fi 156C-3/Trop Kabusa (Ystad)
  1945-04-04 Fi 156C-3/Trop Kabusa (Ystad)
1945-04-08 Fi 156C Åkesholm (Ystad)
  1945-04-08 Fi 156C-3/Trop Åkesholm (Ystad)
  1945-04-08 Fi 156C-3 Åkesholm (Ystad)
  1945-04-08 Fi 156 Åkesholm (Ystad)
  1945-04-08 Fi 156C-3/Trop Åkesholm (Ystad)
  1945-04-08 Ju W.34 Åkesholm (Ystad)
1945-04-08 Fw 189A Ängaholm (Alvesta)
  1945-04-12 Bf 109G-10/R2 Rinkaby
  1945-04-12 Bf 109G-10/R2 Rinkaby
1945-04-15 Bf 110G-4 Bulltofta, F10
  1945-04-19 Si 204D-1 Bredåkra
1945-04-19 Fw 190A-8 Bulltofta, F10
1945-04-24 Bf 109G-10 Rinkaby
  1945-04-27 Fi 156 Brösarp
  1945-04-27 Fi 156C-3 Öved (Vombsjön)
1945-04-30 Fw 190A-8 Bulltofta, F10
1945-04-30 Ju 188F-1 Bulltofta, F10
  1945-05-01 Fi 156 Ålem (Kalmar)
  1945-05-01 Fi 156 Ålem (Kalmar)
1945-05-01 Bf 110G-4/R9 Hammerlöv (Trelleborg)
  1945-05-01 Bü 131 Skrävlinge (Malmö)
  1945-05-01 Fi 156C-3/Trop Bulltofta, F10
1945-05-02 Ju 52/3m g14e Bonarps hed (Ljungbyhed)
  1945-05-02 Ju 88D-1 Torne träsk (Abisko)
1945-05-04 Bf 109G-10/R3 Bulltofta, F10
  1945-05-04 Fi 156C-3/Trop Olsäng (Kristianopel)
  1945-05-07 Fi 156C-3/Trop Kuggeboda (Ronneby)
  1945-05-08 Ju 88G-6 Bredåkra
  1945-05-08 Fw 200C-5/K Torslanda (Göteborg)
1945-05-08 Fw 190A-8 Fosie (Malmö)
  1945-05-08 Ju 88D-1 Kalmar, F12
  1945-05-08 Fw 190A-8 Ramdala
  1945-05-08 Fw 189A-2 Bulltofta, F10
1945-05-08 Fw 189A-2 Bulltofta, F10
  1945-05-08 Bf 109G-8/R5 Bredåkra
  1945-05-08 Bf 109G-8/R5 Bredåkra
  1945-05-08 Fw 190F-8 Ållskogsgård (Ystad)
  1945-05-08 Fw 190A-8 Glemminge (Ystad)
1945-05-08 Ju 52/3m/R12 Bulltofta, F10
  1945-05-09 Do 24 Trelleborg
  1945-05-09 Fi 156 Näs (Gotland)
  1945-05-09 Fi 156 Kalmar
  1945-05-09 Fi 156 Othem (Gotland)
  1945-05-09 Fi 156 Degerhamn (Öland)
  1945-05-25 Bü 181 Grönskåra